Aktualności

21-11-2018

Synektik dostarczy system da Vinci® do Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku

Giełdowa spółka podpisała umowę sprzedaży systemu robotycznego da Vinci® do Wojewódzkiego Szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Wartość kontraktu to 11,4 mln zł netto. Umowa obejmuje dostawę i montaż robota chirurgicznego, szkolenia personelu szpitala oraz opiekę serwisową urządzenia. System da Vinci® w białostockim szpitalu będzie wykorzystywany m.in. w chirurgii onkologicznej, zwłaszcza w urologii i chirurgii jamy brzusznej.

Da Vinci® produkcji Intuitive Surgical to najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, zapewniający przewagę w terapii szeregu schorzeń, z najbardziej rozpowszechnionymi chorobami nowotworowymi na czele. Wykorzystanie tej technologii pozwala na efektywne i małoinwazyjne przeprowadzanie złożonych zabiegów chirurgicznych, ograniczając przy tym do minimum ryzyko powikłań pooperacyjnych. Co roku wzrasta liczba zabiegów wykonywanych przez chirurgów z użyciem robota Vinci®. W 2017 r. na całym świecie przeprowadzono ich blisko 900 tys. a prognoza na 2018 r. zakłada przekroczenie poziomu 1 mln operacji.

- Z satysfakcją odnotowujemy fakt, że system robotyczny da Vinci® trafi do kolejnego szpitala w Polsce. To dowód na zmiany jakościowe zachodzące na polskim rynku technologii medycznych. System robotyczny da Vinci®, zgodnie ze strategią producenta, jest oferowany wyselekcjonowanym placówkom medycznym, dysponującym wykwalifikowanymi zespołami chirurgicznymi, gotowym do efektywnego wykorzystywania robota. Obowiązkowy system szkoleń adresowany do personelu szpitala i nadzorowany przez Intuitive Surgical oraz Synektik, regularnie wykonywane operacje i zapewnienie certyfikowanych akcesoriów są niezbędne do właściwego oraz bezpiecznego wykorzystania urządzenia. Nie ma wątpliwości, że innowacyjne rozwiązania systemu przysłużą się pacjentom nie tylko na Podlasiu - komentuje Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik SA.

System robotyczny da Vinci® ma trafić do szpitala w Białymstoku jeszcze w grudniu. Umowa ta jest czwartym kontraktem zawartym przez Synektik w 2018 roku na dostawy systemu da Vinci® do polskich placówek medycznych. Wcześniej na tę technologię postawiły warszawskie szpitale: Mazovia oraz Medicover, a także Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Jednocześnie spółka objęła opieką serwisową i szkoleniową Wojewódzki Szpital we Wrocławiu, który zaopatrzył się w system da Vinci® kilka lat temu, jeszcze niezależnie od Synektik. - Nowo realizowane inwestycje czy nawiązywanie współpracy z ośrodkami, w których już od pewnego czasu funkcjonuje system da Vinci®, świadczą o żywym zainteresowaniu środowiska lekarskiego rozwijaniem nowych technologii i gwarantują wysoką jakość terapii dla pacjentów - wyjaśnia prezes Kozanecki.