Aktualności

09-05-2019

Grupa Synektik stawia na robotykę medyczną i wprowadza na polski rynek robota APOTECA chemo

Producent radiofarmaceutyków i dostawca zaawansowanych rozwiązań dla medycyny poszerzył swoją ofertę o kolejny robotyczny produkt – system APOTECA chemo, służący do automatycznego przygotowywania dożylnych leków stosowanych w terapiach antynowotworowych. APOTECA chemo pozwala na ograniczenie kosztów produkcji cytostatyków oraz minimalizację ryzyka typowego dla ręcznego ich sporządzania, w tym ekspozycji farmaceutów na wpływ niebezpiecznych substancji.

Produkowany przez włoską firmę Loccioni system jest najnowocześniejszym rozwiązaniem tego typu na świecie i pozwala na automatyzację procesu przygotowywania leków cytostatycznych stosowanych w chemioterapii. APOTECA chemo samodzielnie, wykorzystując zapisane w systemie receptury leków oraz wytyczne dotyczące ich dozowania, sporządza cytostatyki i precyzyjnie dawkuje w oparciu o metody wolumetryczną oraz grawimetryczną produkt finalny do dedykowanych pojemników, takich jak kroplówki, strzykawki czy pompy infuzyjne. Automatyzacja procesów zwiększa efektywność produkcji, zmniejsza zużycie substancji aktywnych oraz rozpuszczalników i umożliwia ich precyzyjne dozowanie, ograniczając ryzyko błędów ludzkich. APOTECA chemo pozwala znacząco zmniejszyć bezpośredni kontakt farmaceutów ze składnikami leków oraz niezabezpieczonym produktem finalnym, znacząco zmniejszając ryzyko narażenia personelu i środowiska na toksyczne działanie preparatów.

- Automatyzacja i robotyzacja są przyszłością medycyny, już dziś przynosząc rewolucję jakościową w szeregu obszarów opieki zdrowotnej. Onkologia jest jednym z obszarów, w którym inwestycje w innowacyjne rozwiązania robotyczne mają szczególne uzasadnienie. Rosnąca liczba zachorowań na choroby nowotworowe oraz wysokie koszty leczenia wymagają stosowania rozwiązań systemowo zwiększających skuteczność terapii, przy równoczesnym wzroście efektywności kosztowej i minimalizacji ryzyka. System APOTECA chemo, którego Synektik jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce, jest rozwiązaniem idealnie wpisującym się w politykę skutecznego i efektywnego leczenia chorych. Jego wdrożenie w ośrodkach onkologicznych pozwoli nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i personelu, ale również na optymalne gospodarowanie bardzo drogimi lekami – komentuje Cezary Kozanecki, prezes Synektik SA.

Więcej o APOTECA chemo