Aktualności

20.05.2021

Synektik rozwija współpracę z Intuitive

Notowany na GPW producent radiofarmaceutyków i dostawca zaawansowanych rozwiązań dla medycyny przedłużył współpracę z amerykańskim koncernem Intuitive w obszarze dystrybucji systemów robotycznych da Vinci. Zgodnie z zawartym porozumieniem Synektik pozostanie wyłącznym partnerem dla innowacyjnych systemów na polskim rynku przez kolejne 5 lat, do 2026 r.

Grupa Synektik została dystrybutorem systemów da Vinci, odpowiedzialnym za rozwój polskiego rynku, w lipcu 2018 r. W ciągu niespełna 3 lat Grupa zainstalowała na polskim rynku 13 systemów robotycznych amerykańskiej produkcji (a jeden, wcześniej zainstalowany, objęła opieką serwisową), z wykorzystaniem których przeprowadzono do tej pory ponad 2,7 tys. ratujących życie i zdrowie zabiegów chirurgicznych. Systemy są wykorzystywane przez polskie ośrodki medyczne do przeprowadzania operacji z obszaru urologii, onkologii, chirurgii ogólnej, laryngologii i kardiologii, stając się m.in. ważnym elementem systemu walki z chorobami nowotworowymi.

- Rozwój robotyki chirurgicznej w Polsce przyczynia się do zmiany jakościowej w terapii szeregu schorzeń trapiących polskie społeczeństwo. Jesteśmy dopiero na początku drogi – oceniamy, że potencjał polskiego rynku, zarówno pod względem zapotrzebowania na systemy robotyczne, jak i stopnia ich wykorzystania, został zaledwie w części zrealizowany. Zgadzamy się z opiniami ekspertów, że w średniej perspektywie czasu w Polsce może być wykorzystywanych nawet 40 systemów robotycznych klasy da Vinci. Oczekujemy również, że średnioroczny wzrost liczby wykonywanych zabiegów w asyście robotów w perspektywie najbliższych 4 lat powinien wynieść ponad 50%. Cieszymy się z perspektywy kontynuacji naszej współpracy z Intuitive i naszego udziału w rewolucji jakościowej w opiece medycznej w Polsce, jaką popularyzacja systemów robotycznych przynosi – komentuje Cezary Kozanecki, założyciel i prezes Synektik SA.

Prezes giełdowej spółki podkreśla, że w ostatnich kwartałach, pomimo pandemii COVID-19, wykorzystanie systemów da Vinci dynamicznie rośnie. W ciągu ostatnich 6 miesięcy w asyście robotów da Vinci wykonano blisko 800 zabiegów, o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. – Da Vinci znajdują w Polsce coraz szersze zastosowanie również pod względem rodzajów zabiegów wykonywanych w ich asyście. Jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów chirurgii robotycznej jest ginekologia, polscy lekarze ze wsparciem da Vinci walczą też m.in. z nowotworami jelita grubego czy gardła. Robotyka na każdym kroku potwierdza swoją przewagę i unikatową użyteczność w szeregu terapii chirurgicznych, co stanowi dobry prognostyk dla perspektyw jej rozwoju w Polsce – komentuje Cezary Kozanecki.

Synektik Intuitive da Vinci trio