Aktualności

10.07.2020

Kolejny robot da Vinci dla Wojskowego Instytutu Medycznego

Grupa Synektik zawarła umowę na dostawę systemu robotycznego da Vinci do warszawskiego Wojskowego Instytutu Medycznego. W ramach opiewającej na 16,1 mln zł umowy giełdowa spółka wyposaży WIM w najnowocześniejszy model robota – da Vinci Xi. WIM planuje wykorzystywać system zarówno do zabiegów przeprowadzanych wśród wojskowych pacjentów, jak i dla realizacji operacji wśród cywili w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Roboty chirurgiczne są szeroko wykorzystywane przez szpitale wojskowe na całym świecie, a operacyjna terapia szeregu rozpowszechnionych schorzeń w asyście robotów jest w większości rozwiniętych krajów standardem. W Wojskowym Instytucie Medycznym od lat z sukcesem wdrażamy nowoczesne metod leczenia, stawiając na zaawansowane technologie medyczne i nieustannie podnosząc wiedzę, doświadczenie i umiejętności naszych specjalistów. Decyzja o wdrożeniu robotyki do działalności leczniczej naszej placówki jest naturalną konsekwencją polityki rozwoju WIM – komentuje gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor  Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

- Coraz więcej polskich szpitali docenia korzyści, jakie oferuje chirurgia robotyczna. Tym bardziej cieszymy się, że tak renomowany i wiodący szpital jak WIM jako pierwsza wojskowa placówka w Polsce dołącza do grona ośrodków wykorzystujących rozwiązania da Vinci. Technologia ta jest doceniana przez siły zbrojne na całym świecie i od lat stosowana m.in. przez armię Stanów Zjednoczonych. W 2015 r. Intuitive Surgical zawarł z amerykańskim departamentem obrony opiewający na 430 mln USD kontrakt na dostawę i serwis systemów oraz szkolenia personelu. Natomiast w maju 2020 r., po wygaśnięciu poprzedniego porozumienia, producent robotów wygrał kolejny rządowy kontrakt o wartości 420 mln USD m.in. na kontynuację dostaw sprzętu dla amerykańskiej armii - komentuje Cezary Kozanecki, założyciel i prezes Synektik SA.

Obecnie operacje w asyście innowacyjnego robota przeprowadzane są w szpitalach w Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Siedlcach, Szczecinie, Warszawie, Wieliszewie oraz Wrocławiu. Od października 2018 r. w polskich placówkach przeprowadzono 1,5 tys. zabiegów w asyście robotów da Vinci. System wykorzystywany jest najczęściej w operacjach z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej oraz laryngologii. Tylko w 2019 r. na całym świecie przeprowadzono ponad 1,2 mln zabiegów z użyciem da Vinci i zainstalowano ponad 1,1 tys. systemów.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O DA VINCI >>

 

Da Vinci Intuitive Synektik xi bok small2