Aktualności

12.02.2021

Pierwsza w Polsce operacja prostatektomii radykalnej na dwie konsole chirurgiczne z udziałem da Vinci IV generacji

W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie w dniach 4-5 lutego 2021 r. odbyły się pierwsze w Polsce operacje usunięcia prostaty w asyście systemu robotycznego da Vinci IV generacji, z wykorzystaniem dwóch konsoli chirurgicznych. Zabieg poprowadził prof. Artur Antoniewicz, krajowy konsultant w dziedzinie urologii oraz Kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w Międzyleskim Szpitalu, w obecności oraz przy wsparciu proktora dr. Pawła Wisza z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Wykorzystanie dwóch konsoli chirurgicznych da Vinci oraz wykonywanie operacji przez dwóch chirurgów to rzadkość w Polsce, podczas gdy w krajach zachodnich ta metoda jest często stosowana. Takie rozwiązanie daje możliwość przeprowadzenia zabiegu w sposób bardziej efektywny. Lekarze operatorzy mogą wymieniać się w trakcie operacji doświadczeniami i wzajemnie uzupełniać się w zakresie stosowanych metod czy podejścia do wykonywanego zabiegu, korzystając z tych samych narzędzi i tego samego robota.

System robotyczny da Vinci funkcjonuje w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie od grudnia 2020 r. Natomiast dr Paweł Wisz jest pierwszym w Polsce chirurgiem, który otrzymał uprawnienia do przeprowadzania szkoleń z lekarzami przygotowującymi się do wykonywania operacji w asyście systemu robotycznego da Vinci.

 

Dowiedz się więcej o systemach robotycznych da Vinci >>

 

Synektik daVinci dwie konsole SzpitalMiedzylesie AAntoniewicz PWisz Szpital na Klinach


 Synektik daVinci dwie konsole SzpitalMiedzylesie AAntoniewicz PWisz Szpital na Klinach2
 

Synektik daVinci dwie konsole SzpitalMiedzylesie AAntoniewicz PWisz Szpital na Klinach4