Aktualności

12.08.2020

Parkiet: pandemia pomaga i przeszkadza Synektikowi

Od początku 2020 r. akcje Synektika podrożały niemal dwukrotnie - czytamy w "Parkiecie".  Gazeta przypomina, że w III kwartale roku 2019/2020 przychody grupy urosły o 35 proc., do 22,3 mln zł i był to najlepszy w jej dotychczasowej historii wynik sprzedaży za okres kwiecień–czerwiec, wypracowany w niesprzyjających warunkach pandemii i administracyjnych obostrzeń.

Producent radiofarmaceutyków i dostawca zaawansowanych rozwiązań dla medycyny wypracował w III kwartale 3,9 mln zł powtarzalnej EBITDA (oczyszczonej z wpływu wydarzeń jednorazowych i kosztów badawczo-rozwojowych), o 77% więcej niż przed rokiem, osiągając 1,2 mln zł zysku netto wobec 0,1 mln zł rok wcześniej. O rekordowym wyniku przesądził 60% wzrost sprzedaży sprzętu medycznego, usług i rozwiązań IT.

– Wyniki są zgodne z moimi oczekiwaniami. Na rentowności odbił się przede wszystkim mocny spadek badań PET-CT w trakcie lockdownu. Kalendarzowy III kwartał 2020 r. powinien być przychodowo bardzo dobry, podobnie rentowność – komentuje na łamach "Parkietu" Adrian Kowollik, ekspert East Value Research. W całym roku obrotowym 2019/2020 spodziewa się przychodów lekko powyżej poziomu z roku 2018/2019, przy rentowności operacyjnej i netto 0,5–1 proc. poniżej ubiegłego roku.

Gazeta zauważa, że   Covid-19 ma niejednoznaczny wpływ na  wyniki Synektila . Negatywny – bo w ostatnich miesiącach przeprowadza się mniej badań i zabiegów. Pozytywny – bo spółka ma w ofercie produkty do walki z pandemią - czytamy w gazecie. Dzięki platformie Zbadani.pl zapewniamy szpitalom dostęp do bezpłatnej aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję do oceny badań tomografii komputerowej płuc pod kątem zmian wywołanych przez Covid-19. W ostatnich tygodniach nawiązaliśmy również współpracę z firmą Genomtec w zakresie dystrybucji genetycznych testów laboratoryjnych pod kątem zakażenia SARS-CoV-2. Widzimy w tym obszarze spory potencjał rozwoju – twierdzi Cezary Kozanecki, prezes Synektika.

CAŁY ARTYKUŁ