News

13.09.2021

Operacja ginekologiczna z użyciem robota da Vinci – po raz pierwszy w Polsce transmitowana na żywo

Po raz pierwszy w Polsce odbyła się na żywo transmisja zabiegów ginekologicznych z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. Miało to miejsce podczas XXV Konferencji Naukowej Postępy w Ginekologii Onkologicznej w Zakopanem, a jej uczestnicy mieli możliwość skorzystania z warsztatów z robotem da Vinci. Wydarzenie, organizowane pod patronatem naukowym prof. dr. hab. n. med. Zbigniewa Kojsa, skupiło uwagę ponad 200 lekarzy, wśród nich wybitne autorytety w dziedzinie ginekologii onkologicznej z Polski oraz z zagranicy.

Głównym celem konferencji było szerzenie oraz doskonalenie wiedzy onkologicznej wśród ginekologów, ginekologów onkologicznych oraz innych specjalistów z pokrewnych dziedzin. Analiza skomplikowanych przypadków medycznych w lekarskim gronie oraz podnoszenie kwalifikacji pod okiem ekspertów pozwala na szybsze oraz właściwe diagnozowanie schorzeń, a przez to bardziej efektywne leczenie i lepszą opiekę nad chorymi. W trakcie konferencji po raz pierwszy w Polsce odbyła się transmisja na żywo zabiegu operacyjnego z zakresu ginekologii onkologicznej z wykorzystaniem robota da Vinci. Operację przeprowadził w krakowskim Szpitalu na Klinach wybitny operator systemu da Vinci, prof. dr hab. Radovan Pilka, specjalista w dziedzinie ginekologii. - Rozpowszechnianie wiedzy – zarówno merytorycznej jak i praktycznej, konieczność nieustannego kształcenia się ginekologów i ginekologów onkologicznych w zakresie diagnostyki nowotworów kobiecych oraz ich profilaktyki czy leczenia są niezwykle istotne. Konferencja miała również na celu podkreślenie ogromnego znaczenia współdziałania personelu medycznego oraz ekspertów medycyny różnej specjalizacji – dodaje prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kojs, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji.

Transmitowana operacja odbyła się w ramach realizacji projektu operacyjnego leczenia nowotworów szyjki macicy i trzonu macicy dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, prowadzonego przez krakowski ośrodek. Dzięki funduszom unijnym zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci wykonywane w Szpitalu na Klinach, są całkowicie bezpłatne dla pacjentek z całej Polski zakwalifikowanych do programu. Program stanowi szansę poprawy jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy.

Nowotwory ginekologiczne

Z szacunków za rok 2020 wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczyła 2,3 tys. kobiet. I choć w ostatnich latach obserwujemy spadek zachorowalności i umieralności, statystyki w zakresie przeżyć wyglądają ciągle bardzo słabo na tle innych krajów europejskich. Natomiast w przypadku raka endometrium obserwujemy stale rosnącą tendencję zachorowalności i umieralności. W okresie 2005-2017 zachorowalność wzrosła o 44%, umieralność zaś ponad 120%. Szacuje się, że w 2020 r. na raka trzonu macicy zachorowało ponad 6,6 tys. Polek. - Nowotwory ginekologiczne można skutecznie leczyć. Aby ten cel osiągnąć ważna jest intensywna współpraca między środowiskami naukowymi, medycznymi i technologicznymi. Nasz projekt wpisuje się w jeden z głównych priorytetów, które Komisja Europejska wyznaczyła sobie w dziedzinie zdrowia, opracowując Europejski Plan Walki z Rakiem. Naszym celem jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. Do programu zgłaszają się kobiety z całej Polski oraz z zagranicy. Bardzo się cieszę, że te Panie, które już skorzystały z programu nie kryją swojej wdzięczności, zadowolenia z opieki i radości z życia – mówi Joanna Szyman, Prezes Zarządu NEO Hospital, grupy prowadzącej Szpital na Klinach.

Ginekolodzy wykorzystujący robota da Vinci wymieniają liczne korzyści związane z bezpieczeństwem przeprowadzenia operacji, chociażby takie, jak ograniczenie urazu operacyjnego, mniejszą utratę krwi, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko infekcji i ograniczenie powikłań. - Chirurgia jest jednym z kluczowych etapów leczenia nowotworów ginekologicznych, dlatego tak cennym narzędziem w rękach chirurga jest robot da Vinci. Wykorzystanie robota da Vinci w operacjach nowotworów  ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki systemowi wizyjnemu 3D full HD oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów oraz zminimalizowanie interwencji chirurgicznej. Bardzo się cieszę, że działalność Szpitala na Klinach jest doceniana przez środowisko ginekologów onkologicznych, jako lidera w wykorzystaniu tej nowoczesnej technologii  w Polsce – mówi prof. dr hab. Radovan Pilka.

Operacje w asyście da Vinci

Na całym świecie wykorzystywanych jest już ponad 6,5 tys. robotów da Vinci, z pomocą których wykonywanych jest rocznie ponad 1,25 mln operacji. Liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce, wykonanych w asyście robota da Vinci dynamicznie rośnie. - Obecnie na świecie operacje ginekologiczne, jak i urologiczne stanowią po 25-30% całości zabiegów wykonywanych z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. W Polsce w roku 2020 przeprowadzono o 58% więcej operacji robotycznych w obszarze ginekologii niż w 2019 r., co stanowiło 12% wszystkich zabiegów w asyście da Vinci, mających miejsce w polskich szpitalach. Dla porównania, operacje w obszarze urologii osiągnęły w 2020 r. poziom 73% całości zabiegów, przy wzroście o 28-proc. w stosunku do 2019 r. W naszej ocenie w najbliższych latach udział zabiegów ginekologicznych w koszyku wszystkich operacji z użyciem robota da Vinci będzie w Polsce rósł – podsumowuje Artur Ostrowski, dyrektor zarządzający da Vinci w Synektik, firmie będącej wyłącznym dystrybutorem tych systemów w Polsce.

Dzięki małopolskiej inicjatywie dostęp do nowoczesnych technologii, w tym operacji robotycznych w zakresie ginekologii onkologicznej w Polsce staje się bardziej zrównoważony.

Jak skorzystać z programu bezpłatnych zabiegów da Vinci?

Zainteresowane pacjentki mogą kontaktować się bezpośrednio z Panią Agnieszką Grabowską (tel: 785 170 300, mail: agnieszka.grabowska@neohospital.pl), która udzieli wszelkich, wyczerpujących informacji. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres: badanie@neohospital.pl lub zadzwonić na ogólnodostępne numery telefonu Szpitala na Klinach (12 267 40 64 lub 12 262 02 75). 

zabieg 2ok2zabieg 7ok2

Autorem zdjęć jest NEO Hospital